#4 Apulia. Miasto duchów – Craco

 

Craco

Wspominamy o nim na koniec, ponieważ tak naprawdę znajduje się już w górzystym regionie Basilicata i jest totalnie nie po drodze – jeżeli jednak lubisz opuszczone miejsca będziesz wniebowzięty 🙂 Miasteczko oddalone o niecałe 60km od Matery jest całkowicie opuszczone. Z powodu powtarzających się trzęsień ziemi w 1963 roku zarządzono ewakuację mieszkańców i osiedlono ich w oddalonym o 8km Craco Pescheria. Nasz GPS początkowo poprowadził nas właśnie tam, zobaczyliśmy same bloki, całkiem zwyczajne – nic więc dziwnego, że mieszkańcy Craco mieli opory z przeniesieniem się z pięknego wzgórza w mało interesującą dolinę – ostatni mieszkaniec opuścił je dopiero 18 lat później – w 1991 roku.

Do Miasta Duchów prowadzi wąska, kręta droga, z której roztacza wspaniały się widok na całą dolinę. Co ciekawe, nawet na górze nie spotkaliśmy ani jednego turysty – ba! – ani jednego człowieka poza pasterzem i jego stadem kóz w połowie podjazdu…  

 

 

Samo Craco robi wrażenie planu filmowego, totalnie oderwanego od rzeczywistości – co ciekawe nakręcono tutaj scenę śmierci Judasza w “Pasji” Mela Gibsona, a samo miasteczko było tłem akcji “Quantum of Solace” z kultową postacią Jamesa Bonda (Daniel Craig).  Stojąc u stóp wzgórza słyszeliśmy tylko śpiew ptaków i podmuchy wiatru, w oddalonych ruinach miasta pasło się kilka owiec i dwa osiołki – tego widoku nie da się opisać.

 

 Niestety Miasto Duchów w  całości ogrodzone jest siatkowym płotem, a zwiedzać je można tylko z przewodnikiem – mają swój profil na facebook-u i instagramie -> @Craco_Museum.  Jeżeli chcesz zobaczyć to piękne miejsce musisz zaplanować wyjazd w najbliższej przyszłości – w 2010 roku World Monuments Fund zaliczył to niesamowite miejsce do obiektów zabytkowych, które są najbardziej zagrożone zniszczeniem. Wiem, że to już ponad 8 lat temu, jednak według dostępnych informacji całość stale, aczkolwiek nieznacznie osuwa się w dół 400 metrowego wzgórza – no i nigdy nie wiadomo co przyniosą kolejne trzęsienia ziemi…

 

 

Blog kulinarny - podróżniczy Na Kulinarnym Szlaku

Powiązane posty

#2 Apulia. Matera i Altamura – spór o najlepszy chleb we Włoszech!

#2 Apulia. Matera i Altamura – spór o najlepszy chleb we Włoszech!

Czy wiecie skąd wziął się zacięty spór między Materą a Altamurą? Z wizytą w średniowiecznej piekarni – Forno Antico S. Chiara, która swoją działalność rozpoczęła już w 1423 roku!

#3 Apulia i jej niesamowite wybrzeże

#3 Apulia i jej niesamowite wybrzeże

Korzystając z pięknej, marcowej pogody postanowiliśmy wybrać się na południowe wybrzeże Apulli i dotrzeć, aż do najbardziej wysuniętego na południe punktu Włoch – latarni morskiej Punta Palascia na Capo d’Otranto.1 wspomnienie o “#4 Apulia. Miasto duchów – Craco”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *