#3 Apulia i jej niesamowite wybrzeże

Korzystając z pięknej, marcowej pogody postanowiliśmy wybrać się na południowe wybrzeże Apulii i dotrzeć, aż do najbardziej wysuniętego na południe punktu Włoch – latarni morskiej Punta Palascia na Capo d’Otranto. Mimo dość sporej odległości (całość to niecałe 200 km w jedną stronę) warto zaplanować taką wycieczkę – widoki są niezapomniane! Całość, ze spokojnym zwiedzaniem zajęła nam cały dzień –  następnym razem z pewnością zaplanujemy nocleg gdzieś na wybrzeżu – jest tam wiele miejsc, w których po prostu warto zostać na dłużej 🙂  Zobaczcie sami: 

 

 

Polignano a Mare

 

 

Położone na klifie Polignano a Mare bardzo często nazywane jest nieodkrytą perłą Adriatyku – nie możemy się z tym nie zgodzić 🙂  W jego starej, przybrzeżnej części znajdziecie mnóstwo krętych uliczek, które w wielu przypadkach prowadzą do morza i na punkty widokowe – jeżeli macie czas i interesuje Was coś więcej niż przepiękna, kamienna plaża – warto się w nich zgubić 🙂

 

 

 

 

Giovinazzo

 

 

Giovinazzo – niegdyś jeden z bardzo ważnych portów na szlaku handlowym, który z biegiem czasu przekształcił się w senne miasteczko. Zlokalizowany niecałe 15km od Bari – wspominam o nim, ponieważ nie znajdziecie go w przewodniku, a my trafiliśmy na nie zupełnym przypadkiem – i od razu nam się spodobało! Jak mówią lokalesi – nie ma tutaj nic ważnego – w porównaniu z innymi zabytkami na wybrzeżu faktycznie można tak to ująć, jednak to miejsce ma w sobie to COŚ. Maleńka, urokliwa starówka,  kręte uliczki i wszechobecny spokój. Możecie tutaj zacząć zwiedzać wybrzeże na północ od Bari, dalej udając się do przepięknego Trani czy Barletty.

 

 

 

 

Grotta della Poesia – Roca

 

 

To tutaj zaczyna się skaliste wybrzeże, przeplatane pięknymi piaszczystymi plażami i zatoczkami – Grotta della Poesia w miejsowości Roca w raz z całą zatoką jest po prostu przepiękna. Jak widzicie na zdjęciach, byliśmy jedynymi turystami w tym okresie, na codzień miejsce to jest dosyć tłoczne, co nie zmienia faktu, że musicie tutaj przyjechać! Widoki niezapomniane.

 

 

 

 

Torre Sant’Andrea – Melendugno

 

 

Kolejne miejsce, które warto zobaczyć – jest oddalone o niecałe 5km od Grotta della Poesia. Przyjechaliśmy tutaj z myślą nadrobienia zaległości z Malty – niestety nie udało nam się zobaczyć Azure Window przed jego zawaleniem.  Wszystkie mariny w miejscowości Melendugno są warte zobaczenia jednak Torre Sant’Andrea robi największe wrażenie, myślę że obecnie jest to jedna z najładniejszych skalnych zatoczek i mostów w Europie.

 

 

 

Cava Di Bauxite

 

 

Cava Di Bauxite znajduje się w sąsiedztwie malowniczego Otranto. Są to pozostałości kamieniołomu, w którym wydobywano boksyt – minerał, z którego powstaje aluminium. Samochód trzeba zostawić 300-400m przed miejscem docelowym, dalej idzie się już wydeptaną ścieżką. Ziemia dookoła jeziora jest czerwono-pomarańczowa, odbędziecie krótki spacer po Marsie – uważajcie tylko na drobne kamyczki! Łatwo się poślizgnąć i zjechać z samej góry. Warto zjawić się tutaj w godzinach wczesno-popołudniowych – zafundujecie sobie niesamowitą, naturalną grę kolorów!

 

 

 

Faro di Punta Palascia – Capo d’Otranto

 

Faro di Punta Palascia to pięknie położona latarnia morska na Capo d’Otranto, jest to również najbardziej wysunięty na wschód punkt Włoch i miejsce, w którym morze dzieli się na Adriatyckie i Jońskie. Oddalone o niecałe 5km od powyższej kopalni boksytu. Po drodze znajdziecie kilka przydrożnych zatoczek dla samochodów – warto się zatrzymać i pójść kawałek w stronę morza – znajdziecie tam wspaniały widok i ciszę, która uzupełniana jest wyłącznie przez podmuchy wiatru i śpiew ptaków 🙂
Przy latarni jest mały parking, jednak myląca może być sąsiednia jednostka wojskowa – są to dwa niezależne miejsca, do latarni idzie się ścieżką wzdłuż płotu z drutem kolczastym i licznymi oznaczeniami, żeby nie wchodzić na teren wojska.

 

Blog kulinarny - podróżniczy Na Kulinarnym Szlaku

Powiązane posty

#2 Apulia. Matera i Altamura – spór o najlepszy chleb we Włoszech!

#2 Apulia. Matera i Altamura – spór o najlepszy chleb we Włoszech!

Czy wiecie skąd wziął się zacięty spór między Materą a Altamurą? Z wizytą w średniowiecznej piekarni – Forno Antico S. Chiara, która swoją działalność rozpoczęła już w 1423 roku!

#4 Apulia.  Miasto duchów – Craco

#4 Apulia. Miasto duchów – Craco

Do Miasta Duchów prowadzi wąska, kręta droga, z której roztacza wspaniały się widok na całą dolinę…1 wspomnienie o “#3 Apulia i jej niesamowite wybrzeże”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *