10 miejsc, które musisz zobaczyć w Apulii!

Przygotowałem dla Was skróconą listę miejsc, które musicie zobaczyć, będąc na wakacjach w tym przepięknym regionie! 🙂 Żeby przeczytać pełną relację z każdego z nich wystarczy kliknąć w niebieski tekst, który znajdziecie w opisie pod każdym ze zdjęć. Możecie również obejrzeć film podsumowujący nasz wyjazd (zamieszczam na końcu postu) – nie wymieniłem tam Craco, jednak jest to celowy zabieg – o czym przeczytacie poniżej 🙂 

 

1. Alberobello

 

 

Alberobello jest po prostu czarujące, widok tylu malutkich Trulli zgromadzonych w jednym miejscu robi niesamowite wrażenie – zupełnie jakbyśmy przenieśli się do innego, zmniejszonego świata. Wszechobecny biały kolor pięknie kontrastuje z kolorowymi kwiatami i błękitnym niebem – mamy dwa numery jeden, Alberobello jest jednym z nich. Więcej o tym miasteczku przeczytacie we wpisie –  Baśniowe domki w Alberobello.

 

2. Matera

 

 

To nasz drugi numer jeden – Matera. Musiała tutaj trafić mimo, że jest to przylegający do Apulli region Basilicata. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uchodzi za jedno z najstarszych miast na świecie. Jest niezwykle klimatyczna, podczas wyjazdu wracaliśmy tam kilka razy – to miasto się nie nudzi 🙂 Więcej o tym miasteczku przeczytacie we wpisie Apulia. Matera i Altamura – spór o najlepszy chleb we Włoszech!

 

 

 

3. Polignano a Mare

 

 

Położone na klifie Polignano a Mare bardzo często nazywane jest nieodkrytą perłą Adriatyku – nie możemy się z tym nie zgodzić ? Więcej o tym miasteczku przeczytacie we wpisie – Apulia i jej niesamowite wybrzeże.

 

4. Locorotondo

 

To małe, malowniczo położone miasteczko, które znajduje się na wzgórzu, niecałe 9km od Alberobello zdecydowanie zasłużenie trafiło na listę najpiękniejszych wiosek/małych miejscowości we Włoszech – Borghi più belli d’Italia. Pełno tutaj śnieżnobiałych, pustych uliczek, które prowadzą na coraz ciekawsze skwerki i podwórka. Więcej o tym miasteczku przeczytacie we wpisie –  Baśniowe domki w Alberobello i miasto wisielców Locorotondo.

 

 

5. Giovinazzo

 

 

Niegdyś jeden z bardzo ważnych portów na szlaku handlowym, który z biegiem czasu przekształcił się w senne miasteczko. Zlokalizowany niecałe 15km od Bari – wspominam o nim, ponieważ nie znajdziecie go w przewodniku, a my trafiliśmy na nie zupełnym przypadkiem – i od razu nam się spodobało!  Więcej o Giovinazzo przeczytacie we wpisie – Apulia i jej niesamowite wybrzeże.

 

6. Grotta della Poesia – Roca

 

 

Grotta della Poesia w miejsowości Roca wraz z całą zatoką jest po prostu przepiękna. Warto przyjechać tutaj szczególnie w sezonie letnim – idealne miejsce, żeby popływać i nacieszyć się słońcem. Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisie – Apulia i jej niesamowite wybrzeże.

 

 

 

7.  TORRE SANT’ANDREA – MELENDUGNO

 

 

Wszystkie mariny w miejscowości Melendugno są warte zobaczenia, jednak Torre Sant’Andrea robi największe wrażenie, myślę że obecnie jest to jedna z najładniejszych skalnych zatoczek i mostów w Europie. Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisie – Apulia i jej niesamowite wybrzeże.

8. CAVA DI BAUXITE

 

 

Cava Di Bauxite znajduje się w sąsiedztwie malowniczego Otranto. Są to pozostałości kamieniołomu, w którym wydobywano boksyt – minerał, z którego powstaje aluminium. Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisie – Apulia i jej niesamowite wybrzeże.

 

 

 

9. FARO DI PUNTA PALASCIA – CAPO D’OTRANTO

 

 

Faro di Punta Palascia to pięknie położona latarnia morska na Capo d’Otranto, jest to również najbardziej wysunięty na wschód punkt Włoch i miejsce, w którym morze dzieli się na Adriatyckie i Jońskie. Więcej o tym Faro di Punta Palascia przeczytacie we wpisie – Apulia i jej niesamowite wybrzeże.

 

 

 

10. Craco

 

 

Wspominam o nim na koniec, ponieważ tak naprawdę znajduje się już w górzystym regionie Basilicata i jest totalnie nie po drodze – jeżeli jednak lubisz opuszczone miejsca będziesz wniebowzięty ? Miasteczko oddalone o niecałe 60km od Matery jest całkowicie wyludnione – coś niesamowitego! Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisie – Miasto duchów – Craco

 

 

Blog kulinarny - podróżniczy Na Kulinarnym Szlaku


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *