#1 Międzyrzecki Rejon Umocniowy – Lubuskie warte poznania

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Spontanicznie postanowiliśmy odwiedzić miejsce, które na mojej liście było od dłuższego czasu – Międzyrzecki Rejon Umocniony 🙂  Wycieczka mało kulinarna ponieważ na miejscu poza kiełbaską i lodami zbyt wiele nie zjecie – warto zabrać kanapki! 🙂 Jest to pamiątka po jednych z największych, podziemnych fortyfikacji na świecie – łączna długość korytarzy szacowana jest na 32-35km! Żeby zrozumieć skalę tego przedsięwzięcia po prostu musicie tam przyjechać – coś niesamowitego. 

To miejsce nazywane jest również “Umocniony Łuk Odry i Warty” i zostało potajemnie zbudowane przez Niemców w okresie międzywojennym (1934-1944). Dla małego przypomnienia z historii – obowiązywał wtedy traktat wersalski, czyli pokojowy układ kończący I Wojnę Światową. Poniżej wrzucam zdjęcie klatki schodowej, którą zeszliśmy 30 metrów w dół (jedyne 8-10 pięter :)) oraz schemat podziemi – rozległość robi wrażenie, prawda?

 

 

 

Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:MRU_schemat_podziemi.svg

 


Jeżeli dobrze przyjrzycie się mapce, to na środkowej, głównej trasie zobaczycie imiona – Heinrich, Emma itd. – są to nazwy podziemnych dworców kolejowych. To kolejna atrakcja, która pokazuje jakich rozmiarów są podziemia – gdzieniegdzie można by spokojnie poruszać się samochodem 🙂  Są również miejsca, w których bunkry mają dwa poziomy – pozwalało to maksymalizować zagospodarowanie przestrzeni. 

 

 


Odwiedzając bunkry warto zabrać bluzę – nawet jeżeli na powierzchni panują upały to pamiętajcie – odbywacie podróż do wnętrza ziemi 🙂  Temperatura w środku oscyluje pomiędzy 8 a 10 stopni Celcjusza co w połączeniu z wilgotnością może Was trochę wystudzić podczas zwiedzania. 

Aktualną ofertę znajdziecie na stronie http://www.bunkry.pl – informację o rezerwacji telefonicznej można traktować z przymróżeniem oka. Gdy zadzwoniłem, żeby zarezerwować bilet Pani stwierdziła, że nie ma takiej potrzeby i wystarczy przyjechać.  

Do wyboru są dwie trasy – długa (ok. 2,5 godziny) i krótka (ok. 1,5 godziny), a różnica w cenie jest praktycznie znikoma. Wybraliśmy dłuższą wersję podziemi i taką też Wam polecamy – przewodnik opowiada bardzo ciekawie i praktycznie nie odczuliśmy, kiedy ten czas minął. Z punktu wyjścia możecie wracać pieszo, drepcząc po Zębach Smoka lub za 5zł przyjechać pojazdem militarnym.

 

 

Pewnie część z was pomyślała – chwila, Zęby Smoka? Zgadza się, nazwano tak barierę przeciwczołgową, którą widzicie na powyższym zdjęciu. Ta konstrukcja ciągnie się przez 12km, a jej zadaniem było unieruchamianie pojazdów militarnych z jednoczesnym wystawieniem na łatwy kąsek dla broni przeciwpancernej.  Najlepiej wyeksponowane są właśnie na trasie powrotnej ze zwiedzania bunkrów oraz przy miejscu, w którym zaczyna się cała wycieczka – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. I tutaj kolejna ciekawostka – w bunkrach znajdują się dwa rezerwaty faunistyczne, w których każdego roku zimuje około 30.000 nietoperzy! 🙂  Poza “sezonem” spotkaliśmy dwa – jednak nie ma się czego obawiać, to, że wplątują się we włosy jest totalną ściemą 🙂 

 

Wskazówki dojazdu do MRU:

 

Nie będę więcej spoilerował, żeby nie psuć Wam wycieczki – pojedźcie i sprawdźcie sami! Wrażenia niezapomniane, a wycieczka z przewodnikiem dostarczy wielu ciekawych informacji. Miłego zwiedzania!

 

 

 

Blog kulinarny - podróżniczy Na Kulinarnym Szlaku


1 wspomnienie o “#1 Międzyrzecki Rejon Umocniowy – Lubuskie warte poznania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *